De tijd dat autofabrikanten zich beperken tot het bouwen van voertuigen, ligt ver achter ons. Steeds meer fabrikanten bieden producten en diensten buiten hun traditionele werkgebied. Zo ook Stellantis, moederbedrijf van onder andere Citroën, Fiat Professional, Opel en Peugeot. Zij kunnen van alles regelen, van ombouwen tot oplossingen voor transportplanning.
Vorig jaar onthulde Stellantis onder de naam Pro One maar liefst twaalf nieuwe bestelauto’s. De vier merken presenteerden tegelijk nieuwe versies van hun kleine, middelgrote en grote bestelauto’s. De gezamenlijke introductie was onderdeel van een wereldwijd offensief, met als doel de sterke positie van de verschillende merken in de zakelijke markt verder uit te bouwen. Ongeveer een derde van de totale opbrengst van het concern komt van bedrijfsauto’s.
Stellantis Pro One wil voor elke klant een passende oplossing bieden. Daarom zijn verschillende aandrijvingen beschikbaar. Naast diesel- en benzinemodellen bieden alle merken hun bedrijfsauto’s ook aan met elektrische aandrijving. Binnenkort volgen er bestelauto’s op waterstof. De keuzevrijheid beperkt zich er echter niet tot verschillende merken, verschillende modellen in talloze uitvoeringen en verschillende soorten aandrijving.
Catalogus
“Ongeveer de helft van de bedrijfsauto’s die wij verkopen, wordt aangepast of omgebouwd op wens van de klant”, stelt Arnaud Leclerc, Global Head of Stellantis Conversions & Personalization. Zoals andere fabrikanten van bedrijfsauto’s voorzag Stellantis Pro One al in de behoefte van grote klanten voor het ombouwen en uitrusten van zijn voertuigen. Met de introductie van de nieuwe modellen wil het bedrijf dit verder uitbreiden. Alle klanten, groot of klein, kunnen er direct het aanpassen van hun nieuwe bedrijfsauto regelen.
Het aanpassen van de bestelauto’s is onderdeel van een digitaal ecosysteem. Klanten kunnen eenvoudig uit een catalogus kiezen hoe ze hun voertuig willen hebben, zoals ze ook accessoires en optiepakketten uitzoeken. Hierbij faciliteert Stellantis Pro One zowel kleine aanpassingen (upfit) als grote ombouwen (conversies). Denk bij de eerste aan stellages in de auto of een dakrek. Bij conversies gaat het om grote aanpassingen, zoals het opbouwen van kiepinstallatie, cargo- of koelboxen.

Lokaal
Slechts een deel van de aanpassingen wordt door Stellantis Pro One zelf uitgevoerd: alleen kleine aanpassingen gebeuren in de fabriek. Voor de rest worden derde partijen ingeschakeld. Deze zijn door Stellantis Pro One zorgvuldig geselecteerd. “We werken veel met lokale partijen”, legt Leclerc uit. “Er zitten veel verschillen in wat klanten in verschillende landen willen. Zo verwachten ondernemers in Italië veel gebruik van hout, terwijl men dat in Duitsland juist niet wil. Daar zien ze veel liever een opbouw van bijvoorbeeld aluminium.”
Vaak hebben deze bedrijven al ervaring met het aanpassen van bestelauto’s van de vier merken. Dealers maakten al gebruik van hun diensten. Nu gaan de werkzaamheden echter van Stellantis uit, dus meer centraal geregeld. Het merk bedrijfsauto maakt niet uit: bij een Opel kan hetzelfde als bij een Peugeot of een Citroën. Leclerc: “Elk merk heeft zijn eigen kracht en zijn eigen klantenkring, maar voor de opbouw maakt het geen verschil. De klant kan rijden wat hij wil.”
Gelijke standaarden
“Door het uitrusten en ombouwen in eigen hand te nemen, garandeert Stellantis Pro One de kwaliteit. De eisen die wij stellen aan de bedrijven die het ombouwen verzorgen, zijn gelijk aan die voor andere leveranciers. Dezelfde standaarden gelden als voor al onze andere onderdelen. Door de naam Stellantis eraan te verbinden, bewaken we de kwaliteit voor onze klanten. Wij nemen de verantwoordelijkheid. Het zorgt ervoor dat klanten volledig tevreden zijn over hun voertuigen.”

Arnaud Leclerc, Global Head of Stellantis Conversions & Personalization
Een bijkomend voordeel is de verkorte doorlooptijd. Omdat Stellantis Pro One het hele proces beheert, kan de ombouw efficiënter verlopen. Direct bij het bestellen geeft de klant aan wat hij wil hebben. Een deel van de werkzaamheden kan daardoor al in de fabriek plaatsvinden. De complete regie, van bestellen tot het afleveren van het omgebouwde voertuig, ligt bij één partij. De klant profiteert van deze efficiëntie: hij kan eerder met zijn bedrijfsauto op weg.
Ook voor onderhoud en reparatie van de aanpassingen kan een klant bij Stellantis Pro One terecht. Dit is echter geen grote verandering: dealers deden lokaal de aftersales toch al. Door het centraal te regelen, kan het personeel overal gelijkwaardig getraind worden. Voor de klant is het fijn dat hij slechts met één partij te maken heeft. Ongeacht wat voor bijzondere bestelauto hij heeft, hij profiteert van één aanspreekpunt.
Op het gebied van onderhoud maakt Stellantis Pro One ook andere stappen vooruit. De nieuwe generatie bestelauto’s is standaard voorzien van een modem voor draadloze connectiviteit. Hierdoor heeft de klant altijd inzicht in zijn wagenpark, zonder een aftermarket apparaat in te hoeven bouwen. Via het platform Free2Move krijgt hij meldingen als er storingen aan een voertuig zijn. Ook heeft de klant inzicht in het onderhoud. Via het platform kan hij direct een afspraak inplannen bij zijn dealer.
Via een abonnement op ConnectFleet kan een ondernemer toegang krijgen tot nog meer gegevens, zoals geolocaties, verbruik en rijgedrag van de bestuurder. Dit is vergelijkbaar met wat andere merken aanbieden, maar Stellantis Pro One biedt met MyTask een bijzondere optie. Deze service start deze maand en biedt de mogelijkheid berichten en opdrachten te versturen naar een voertuig. Deze verschijnen op het centrale scherm in de auto en in een app die de bestuurder op zijn telefoon heeft.
Serviceaanbod
De bestuurder kan de opdrachten niet alleen inzien, maar deze ook bevestigen en accepteren. Via de app kan hij bovendien foto’s toevoegen aan een opdracht. De service van Stellantis Pro One is gekoppeld aan speciale planningssoftware, legt Olivier Emsalem van Free2Move ons uit. Op deze manier kan een ondernemer op eenvoudige wijze zijn wagenpark plannen en de planning direct doorsturen naar de bestelauto’s van zijn medewerkers.
Zo breidt Stellantis Pro One zijn serviceaanbod steeds verder uit. Het draait alleen niet meer om voertuigen alleen. Door in eigen beheer bestelauto’s uit te rusten en om te bouwen, kan de klant zijn eigen voertuig bij één partij regelen. Met speciale planningssoftware en connectiviteitsoplossingen kan hij bovendien eenvoudig zijn wagenpark beheren in het dagelijkse werk. Zo biedt men diensten en services die traditioneel niet bij een autofabrikant horen. “We willen als Stellantis Pro One een zo breed mogelijk pakket aanbieden”, verklaart Arnaud Leclerc. “Uiteindelijk draait het allemaal om de klant.”
Foto boven: De gezamenlijke introductie was onderdeel van een wereldwijd offensief.