Volgens non-profitorganisatie Transport & Environment (T&E) plegen oliebedrijven massaal fraude bij de productie van HVO-100. Hierdoor is de brandstof lang niet zo duurzaam als zou moeten.

Biodiesel, oftewel HVO-100, moet een belangrijk instrument zijn om vervoerders snel te laten verduurzamen. Onderzoek van T&E laat echter zien dat de brandstof lang niet zo goed is voor het milieu als gedacht. Dit komt door het gebruik van palmolie. Sinds de Europese Unie heeft bepaald dat oliebedrijven geen palmolie meer mogen gebruiken voor biobrandstoffen, is POME-olie een belangrijk ingrediënt geworden.

Op papier is POME-olie erg duurzaam. De Palm Oil Mill Effluent is namelijk een restproduct van de productie van palmolie, dat veel in de voedingsindustrie wordt gebruikt. Omdat het een restproduct is, krijgt het de stempel duurzaam en mag het dus in biobrandstoffen gebruikt worden. Uit onderzoek van T&E blijkt echter dat alleen al voor brandstoffen voor Europa 2 miljoen liter van dit goedje is gebruikt. Dat is knap, want de wereldwijde productie van palmolie zou maar 1 miljoen liter moeten opleveren.

Het lijkt er dus sterk op dat POME-olie speciaal wordt gemaakt voor het gebruik in HVO-100. Deze fraude is slecht nieuws, want voor palmolie worden jaarlijks grote stukken regenwoud platgebrand. “Het lijkt erop dat POME gewoon palmolie in vermomming is”, stelt Cian Delaney, policy officer bij T&E. “Hierdoor ontstaan grote zorgen of HVO-100 wel zo groen is als oliebedrijven zeggen. We moeten de regels aanpassen zodat deze schadelijke producten in Europa niet in zogenaamde duurzame brandstoffen verdwijnen.”

Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
6 maart 2026
Steyr start productie Sinotruk
6 maart 2026
Milence opent laadhub bij Volvo-fabriek in Gent
5 maart 2026
MAN versterkt Europees servicenetwerk
5 maart 2026
Vervaeke rijdt met ADR-gecertificeerde waterstoftruck
5 maart 2026
De naderende valkuil
4 maart 2026
DAF Museum verlengt tentoonstelling over AI en design
Meest bekeken berichten
Recente reacties
  • Rob on Kans of bedreiging?: “Gebruik AI, maar bedenk… het weet veel, maar begrijpt weinig.dec 16, 17:31
  • Cees van Heemert on Oud-directeur Henk Nooteboom overleden: “Ik ben in 1993 geemigreerd naar Nieuw Zeeland. Zie vandaag een advertentie in NZ van trailers. Mijn hersens plotsklaps geven…mei 17, 04:40
  • Sterre on Lidl zet echte kersttruck in: “Ik kwam de kersttruck vandaag tegen op de A31 nabij Franeker. Super grappig en ontzettend mooi gemaakt. Ik wist niet…dec 19, 23:51
  • Edwin on Een moeilijke thuissituatie: “Top Gerard!mei 10, 14:13
  • Bart Ezendam on Van Hool schrapt 1100 banen: “De leiders van de EU moet er voor gaan kiezen om toonaangevende bedrijven in Europa voor te laten gaan in…mrt 12, 13:37