Op dinsdag 1 oktober is de extra ronde van de subsidieregeling voor de aanschaf van Zero-Emissie Trucks (AanZET) voor het jaar 2024 geopend. Van het beschikbare budget van 22,2 miljoen werd binnen één dag 21,4 miljoen euro aangevraagd.

Dit meldt RAI Vereniging, dat hieruit opmaakt dat financiële steun voor veel ondernemers essentieel is om de overstap naar zero-emissie voertuigen mogelijk te maken. Met het huidige budget van 22,2 miljoen euro kunnen ongeveer 300 zero-emissietrucks worden aangeschaft, rekent RAI Vereniging voor. Het ministerie heeft bovendien toegezegd de regeling op 28 januari 2025 opnieuw open te stellen, om aan de groeiende vraag te blijven voldoen.

Frits van Bruggen, algemeen voorzitter van RAI Vereniging, benadrukt het belang van financiële regelingen zoals de AanZET-subsidie. “De transportsector staat voor een grote uitdaging. Vrachtwagenfabrikanten nemen hun verantwoordelijkheid en brengen steeds meer schone, elektrische vrachtwagens op de markt. En ondernemers willen die stap naar verduurzaming graag zetten. Maar de realiteit is dat een elektrische truck drie keer zo duur is als een dieseltruck. Zonder de AanZET-regeling is zo’n investering voor veel bedrijven onhaalbaar. Daarom is deze financiële steun onmisbaar.”

Randvoorwaarden

Wel stelt RAI Vereniging dat voor een succesvolle transitie naar zero-emissietransport meer nodig is dan alleen subsidies voor trucks. Regelingen zoals de subsidieregeling private laadinfrastructuur bij bedrijven (SPRILA) en de subsidieregeling voor publieke laadinfrastructuur zwaar vervoer (SPULA) zijn een positieve ontwikkeling. Ze bieden bedrijven financiële steun bij het te investeren in de broodnodige laadinfrastructuur. Van Bruggen stelt dat de huidige infrastructuur nog te wensen overlaat: “Het aantal snellaadstations is simpelweg onvoldoende, en de capaciteit bij energie- en netwerkbeheerders moet dringend worden uitgebreid. Het kan niet zo zijn dat een ondernemer investeert in een elektrische truck, maar vervolgens geen mogelijkheid heeft om deze op te laden.”

Investeringen

Verdere investeringen in zowel zero-emissie voertuigen als laadinfrastructuur zijn volgens RAI Vereniging cruciaal om de klimaatdoelen te halen en de transportsector te verduurzamen. Een technologieneutraal beleid is hierbij noodzakelijk, waarbij verschillende duurzame aandrijflijnen zoals elektrisch, waterstof en hernieuwbare brandstoffen worden ondersteund.

Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
6 maart 2026
Steyr start productie Sinotruk
6 maart 2026
Milence opent laadhub bij Volvo-fabriek in Gent
5 maart 2026
MAN versterkt Europees servicenetwerk
5 maart 2026
Vervaeke rijdt met ADR-gecertificeerde waterstoftruck
5 maart 2026
De naderende valkuil
4 maart 2026
DAF Museum verlengt tentoonstelling over AI en design
Meest bekeken berichten
Recente reacties
  • Rob on Kans of bedreiging?: “Gebruik AI, maar bedenk… het weet veel, maar begrijpt weinig.dec 16, 17:31
  • Cees van Heemert on Oud-directeur Henk Nooteboom overleden: “Ik ben in 1993 geemigreerd naar Nieuw Zeeland. Zie vandaag een advertentie in NZ van trailers. Mijn hersens plotsklaps geven…mei 17, 04:40
  • Sterre on Lidl zet echte kersttruck in: “Ik kwam de kersttruck vandaag tegen op de A31 nabij Franeker. Super grappig en ontzettend mooi gemaakt. Ik wist niet…dec 19, 23:51
  • Edwin on Een moeilijke thuissituatie: “Top Gerard!mei 10, 14:13
  • Bart Ezendam on Van Hool schrapt 1100 banen: “De leiders van de EU moet er voor gaan kiezen om toonaangevende bedrijven in Europa voor te laten gaan in…mrt 12, 13:37