Na een krimp van 3 procent in 2023 verwacht ABN Amro zowel dit jaar (+2 procent) als in 2025 (+2,5 procent) groei voor de sector transport en logistiek.
Naar verwachting groeit vooral de luchtvracht (+10 procent) dit jaar fors, terwijl ABN Amro voor de zeevaart (+2 procent) eveneens groei verwacht. Ook opslagbedrijven en logistieke dienstverleners (+2 procent) profiteren van het herstel van de wereldhandel.
Voor pakketbezorgers staat zowel in 2024 (+1 procent) als 2025 (+3 procent) groei in het vooruitzicht nu consumenten door de gestegen koopkracht waarschijnlijk meer gaan besteden. Wel wordt het herstel in de transportsector geremd door een lagere vraag naar bouwmaterialen.
Modal shift
De bank verwacht in zijn sectorprognose een toenemende verschuiving van vervoer over de weg naar binnenvaart of spoor, de zogeheten modal shift, teneinde de CO2-uitstoot van de sector te verminderen.
De sector krijgt sowieso te maken met een stapeling van milieuregelgeving, zoals de invoering van zero-emissiezones, die investeringen vragen van vervoerders, bijvoorbeeld in elektrische trucks. “De nieuwe coalitie zint echter op mogelijk uitstel. Opvallend is ook dat het coalitieakkoord vermeldt dat alle subsidies op elektrisch rijden per 2025 worden afgeschaft. Deze veranderingen in landelijk beleid zijn nadelig voor ondernemers, aangezien sommigen al voorbereidingen voor de invoering van zero-emissiezones hebben getroffen, inclusief investeringen in elektrische trucks, laadinfrastructuur en stadshubs”, zegt Albert Jan Swart, sectoreconoom Industrie, en Transport & Logistiek van ABN AMRO.
“In zo’n vijftien gemeenten zijn de voorbereidingen voor de invoering van zero-emissiezones al in een vergevorderd stadium; zo zijn er al verkeersbesluiten genomen of zijn deze in voorbereiding. De invoering van zero-emissiezones is in principe een lokale kwestie, waarover de gemeente beslist. Het is dus goed mogelijk dat circa vijftien gemeenten toch al per januari 2025 een zero-emissiezone gaan invoeren. Het is te hopen dat een nieuw te vormen kabinet de invoering van zero-emissiezones niet dwarsboomt en de AanZET-subsidie voor elektrische trucks handhaaft.”