Volvo Trucks is in het Zweedse Göteborg in samenwerking met een lokaal transportbedrijf een test gestart met een elektrische truck die een totaalgewicht van 74 ton aan kan.
Het gaat om trekker-opleggercombinatie die in Nederland ook wel bekend staat als super-ecocombi. De vrachtwagen, een Volvo FH Electric 6×4, met twee opleggers is 32 meter lang en heeft een bruto combinatiegewicht van 74 ton.
“Met deze test willen we laten zien dat volledig elektrische oplossingen ook werken in toepassingen met hoge totaalgewichten en bij intensief gebruik”, legt projectmanager Lena Larsson uit. “Samen met Mattson Åkeri, de Zweedse Transportadministratie en verschillende andere partners bekijken we nu hoe we de werking van de elektrische truck kunnen optimaliseren, inclusief hoe het opladen op de meest efficiënte manier moet gebeuren.”
Groene stroom
De elektrische truck wordt opgeladen met groene stroom via de twee snelle 180 kW laders die Mattsson Åkeri heeft geïnstalleerd bij het depot van het bedrijf in Arendal. Op de lange termijn zal de vrachtwagen ook rijden tussen Göteborg en de stad Borås, 70 kilometer van Göteborg. “Het rijden van lange en zware ladingen op elektriciteit werkt tot nu toe erg goed”, zegt Jan-Olof Mattsson, ceo van Mattson Åkeri. “De vrachtwagen rijdt 12 uur per dag, met een laadstop wanneer de chauffeur pauzeert. We laden met groene stroom en hebben dus geen CO2-uitstoot. Stille, elektrische aandrijving betekent ook een betere werkomgeving voor de chauffeur.”
Projecten
In Europa lopen diverse andere projecten met vergelijkbare trekker-opleggercombinaties, zoals in Finland, waar het op de meeste wegen is toegestaan om met 76 ton totaalgewicht en 34,5 meter vrachtwagencombinaties te rijden. In Zweden is het toegestaan om met 74 ton te rijden en, met toestemming van de autoriteiten, vrachtwagencombinaties tot 34,5 meter en 100 ton te testen op een gedefinieerd wegennet. In Nederland is er vanuit het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat voorlopig geen toestemming om te rijden met super-ecocombi’s.