De transportwereld verandert razendsnel. Ook voor ZF biedt dit veel onzekerheid, want wat is de aandrijving van de toekomst? Wij spraken met Paul Bliek, projectleider Marketing en Business Development, over hoe ZF zich voorbereidt op
een onzekere toekomst.

Tijdens de Global Technology Day op de eigen testbaan in Jeversen bij Hannover presenteerde ZF in aanloop naar de IAA onder andere de nieuwe TraXon 2 Hybrid. Hierbij is een module met een 120 kW elektromotor gekoppeld aan de TraXon 2 bak, die we kennen uit verschillende Europese vrachtwagens. Dit maakt de versnellingsbak geschikt voor elektrische vrachtwagens. Net als bij de ‘normale’ TraXon zit er bij deze versie ook een normale rijkoppeling in.

De TraXon 2 Hybrid versnellings­bak is voor elektri­sche voertuigen.

De TraXon 2 Hybrid is typerend voor de koers van ZF. Een bestaand product wordt aangepast en geschikt gemaakt voor een nieuwe toepassing. Op deze manier bespaart ZF kosten voor onderzoek en ontwikkeling en verbreedt het zijn portfolio. In een wereld waarbij onduidelijk is hoe de toekomst eruit ziet, is dat een verstandige keuze.

“ZF houdt goed in de gaten wat er gebeurt in de markt”, vertelt Bliek. “We zien dat de vraag naar elektrische voertuigen stagneert. Zowel bij personenauto’s als vrachtwagens blijft de vraag wereldwijd achter. Zo worden hybride auto’s steeds populairder. Als ZF gaan we in het midden zitten. Hierdoor zijn we flexibel en kunnen we inspelen op de veranderingen in de markt.”

Een andere goed voorbeeld van deze tactiek is de ZF AxTrax, een geïntegreerde as met ingebouwde elektromotoren in de naaf. Deze as is oorspronkelijk ontwikkeld voor elektrische stadsbussen. Binnenkort wordt deze as echter ook beschikbaar voor lichte elektrische vrachtwagens. Hiervoor is het ontwerp van de AxTrax iets aangepast en versimpeld, omdat vrachtwagens geen lage vloer of instap hebben. “Dankzij het modulaire concept kunnen zowel het vermogen als de capaciteit eenvoudig aangepast worden. Dit maakt de AxTrax geschikt voor vele toepassingen”, aldus Bliek.

ZF in Delfgauw beschikt over een goed uitgeruste werkplaats.

Snel reageren

Om snel in te kunnen spelen op veranderingen in de markt, is flexibiliteit onmisbaar. Dankzij een breed aanbod kan ZF snel en zonder torenhoge ontwikkelkosten nieuwe producten ontwikkelen als hier vraag naar ontstaat. Bij het ontwikkelen van nieuwe producten wordt rekening gehouden met andere toepassingen, zelfs in andere divisies van het bedrijf. ZF levert immers niet alleen onderdelen voor personenauto’s, vrachtwagens en bussen, maar ook aan de scheepsbouw en grondverzetmachines. De versnellingsbakken kun je daardoor ook terugvinden in tractoren en zelfs windmolens.

“Dankzij onze technologie-open aanpak, het daardoor brede assortiment aan producten en de flexibiliteit van onze productiefaciliteiten kunnen we snel reageren op veranderingen in de markt”, vertelde Prof. Dr. Laier, lid van de Raad van Bestuur van ZF en hoofd van onder andere Commercial Vehicle Solutions, tijdens de Global Technology Day. “Hierdoor kunnen we technologieën combineren en onze klanten tijdig de beste oplossing bieden in elke stap van de transformatie.”

De trainingsruimte is voor WABCO en ZF producten.

In Nederland zijn DAF en busfabrikant VDL de grootste klanten van de producten van ZF. Beide gebruiken de versnellingsbakken in hun voertuigen, waarbij VDL ook de assen van het bedrijf afneemt. Daarnaast zijn er enkele kleine fabrikanten, zoals Terberg en kraanfabrikant Spierings, die producten van ZF afnemen. Hiervoor houdt ZF Nederland in Delfgauw een magazijn aan. Op deze locatie is ook een uitgebreide reparatie-afdeling en biedt men trainingen aan.

Het assortiment van ZF is sinds enkele jaren fors uitgebreid dankzij de overname van remmenspecialist WABCO. Beide bedrijven zijn ondertussen geïntegreerd in één organisatie. De overname van WABCO is het gevolg van de ambities van ZF op het gebied van autonoom rijden. Om een volledig pakket te kunnen bieden, is naast ADAS hardware en software ook een remsysteem nodig. Dankzij de overname in 2020 heeft ZF nu alle kennis in huis.

“ZF is een technologieconcern”, vertelt Bliek. “Blijven innoveren is van levensbelang.” Naast autonoom rijden zijn ook elektrische mobiliteit, geïntegreerde veiligheidssystemen en vehicle motion control domeinen waar ZF zijn aandacht op richt. Hierbij wil de fabrikant complete pakketten leveren. Bliek: “Iedereen kent ZF van de tandwielen, maar ondertussen zijn we een systeemleverancier.”

‘Iedereen kent ZF van de tandwielen, maar ondertussen zijn we een systeem­leverancier.’
Paul Bliek, projectleider Marketing en Business Development ZF

Hij haalt het voorbeeld aan van enkele modellen van autofabrikant Lotus, tegenwoordig onderdeel van het Chinese Geely. “Van buiten is dit helemaal Lotus, maar de binnenkant is bijna volledig van ZF”, legt Bliek uit. Zowat alle technologie in bijvoorbeeld de Lotus Eletre en de Emeya is afkomstig van het Duitse bedrijf. Niet alles, want de accu is bijvoorbeeld niet van ZF. “Wij zijn geen accufabrikant”, zegt Bliek stellig.

Differentiëren

Een goed voorbeeld van een compleet systeem dat ZF levert is cubiX. Dit pakket voor vehicle motion control combineert ADAS-systemen, draagarmen, schokdempers en software. CubiX biedt fabrikanten de mogelijkheid zelf de rijdynamiek van een voertuig te bepalen. In een wereld waarbij dankzij samenwerkingen steeds meer onderdelen worden uitgewisseld, biedt cubiX een unieke mogelijkheid te differentiëren van de concurrentie door middel van specifieke rij-eigenschappen. Oorspronkelijk is cubiX ontwikkeld voor personenauto’s, waarbij het al in groten getale toegepast wordt. Nu wordt het ook aangeboden voor zwaardere toepassingen.

“De markt verandert razendsnel. Alle fabrikanten zijn aan het verbreden”, vertelt Bliek. Iedereen stort zich op de elektrificatie: elke leverancier wil een stuk van de taart voor zichzelf. Dat veel Chinese fabrikanten onderdelen niet inkopen maar zelf produceren, maakt het voor ZF niet makkelijker. Door producten te ontwikkelen die snel geschikt kunnen worden gemaakt voor andere toepassingen kan ZF snel inspelen op elke verandering. Hoe de toekomst er ook uit ziet, ZF is er klaar voor.

Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
20 april 2026
Rentalvloot onder de loep
17 april 2026
Wijlhuizen bezorgt elektrisch met Renault
17 april 2026
Overname Duvenbeck op handen
17 april 2026
Verplichte tolkast in aantocht: waarom transporteurs kiezen voor Circle K
16 april 2026
Scania breidt Services 360 uit
16 april 2026
Bentvelzen Transport & Logistiek gaat verder met MAN eTGS
Meest bekeken berichten
Recente reacties
  • Rob on Kans of bedreiging?: “Gebruik AI, maar bedenk… het weet veel, maar begrijpt weinig.dec 16, 17:31
  • Cees van Heemert on Oud-directeur Henk Nooteboom overleden: “Ik ben in 1993 geemigreerd naar Nieuw Zeeland. Zie vandaag een advertentie in NZ van trailers. Mijn hersens plotsklaps geven…mei 17, 04:40
  • Sterre on Lidl zet echte kersttruck in: “Ik kwam de kersttruck vandaag tegen op de A31 nabij Franeker. Super grappig en ontzettend mooi gemaakt. Ik wist niet…dec 19, 23:51
  • Edwin on Een moeilijke thuissituatie: “Top Gerard!mei 10, 14:13
  • Bart Ezendam on Van Hool schrapt 1100 banen: “De leiders van de EU moet er voor gaan kiezen om toonaangevende bedrijven in Europa voor te laten gaan in…mrt 12, 13:37