Het was nog in de vorige eeuw, maar toen liep ik in het Huis van de Toekomst rond, een van de projecten van Chriet Titulaer (wie kent hem nog). Daar zag ik al de koelkast die zelf zijn voorraad bijhoudt en bijbestelt wat er gebruikt is.

Wie bezorgt deze? Transporteurs mogen, mits zij voldoen aan de vlooteisen van een Albert Heijn, bezorgen tussen de distributiecentra en de supermarkten maar de fijnmazige logistiek richting de eindconsument is een zaak van koeriers of postdiensten. Mensenwerk dus.

The internet of things gaat ervan uit dat apparaten onderling verbonden zijn om zo kennis te delen en de gebruikers ervan te laten profiteren. Om bij die supermarkt te blijven: zodra mijn smartphone binnenkomt bij Albert Heijn, ziet deze dat en komt met gepersonaliseerde aanbiedingen. Klinkt niet heel spannend en nog even dan bevinden we ons in Minority Report, een film uit 2002 alweer: de billboards weten dat jij langskomt en die gepersonaliseerde boodschappen blijven dus niet beperkt tot je eigen smartphone. Met dank aan the internet of things.

Het verkeer onttrekt zich niet aan die ontwikkeling. Connectivity, vernetzung, V2V-communicatie; het zijn slechts andere termen voor hetzelfde: trucks gaan praten met elkaar en met andere verkeersdeelnemers maar ook met de infrastructuur. Wellicht een gevoelig punt voor de chauffeur, maar die blijft nodig voor supervisie: bij falende systemen moet immers kunnen worden ingegrepen.

In de luchtvaart is het al jaren gebruikelijk bij de jetvliegers: eenmaal op hoogte gaat de automatische piloot aan. Die komt nu naar de snelwegen. Daarbuiten heerst de chauffeur en onderaan de streep wint iedereen: kostenbesparing, minder uitstoot en minder files. Laten we beginnen met het wettelijk kader, want wie is aansprakelijk als het misgaat met een zichzelf rijdende combinatie?

Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
12 januari 2026
Torqx Capital Partners stapt in Wijlhuizen Group
12 januari 2026
Ronald Demandt nieuwe vestigingsdirecteur GomesTrucks Echt
12 januari 2026
Scania met Palfinger PK 1650 TEC voor Louis Huys
9 januari 2026
Iveco S-Way doet het zware werk bij Van der Ven
8 januari 2026
Balkenende overgenomen door MidnightZulu
8 januari 2026
Iveco NLS integreert in Iveco Schouten
Meest bekeken berichten
Recente reacties
  • Rob on Kans of bedreiging?: “Gebruik AI, maar bedenk… het weet veel, maar begrijpt weinig.dec 16, 17:31
  • Cees van Heemert on Oud-directeur Henk Nooteboom overleden: “Ik ben in 1993 geemigreerd naar Nieuw Zeeland. Zie vandaag een advertentie in NZ van trailers. Mijn hersens plotsklaps geven…mei 17, 04:40
  • Sterre on Lidl zet echte kersttruck in: “Ik kwam de kersttruck vandaag tegen op de A31 nabij Franeker. Super grappig en ontzettend mooi gemaakt. Ik wist niet…dec 19, 23:51
  • Edwin on Een moeilijke thuissituatie: “Top Gerard!mei 10, 14:13
  • Bart Ezendam on Van Hool schrapt 1100 banen: “De leiders van de EU moet er voor gaan kiezen om toonaangevende bedrijven in Europa voor te laten gaan in…mrt 12, 13:37